Śluz płodny to wydzielina, która powstaje w kanale szyjki macicy. Jego wygląd i konsystencja zmienia się w trakcie cyklu miesięcznego, a ponieważ zmiany te są zauważalne gołym okiem, śluz płodny można wykorzystać w określaniu dni jakimi są dni płodne i niepłodne.

Śluz płodny

Metoda ta jest dość skuteczna, zwłaszcza w porównaniu do innych naturalnych metod zapobiegania ciąży, jednak wymaga od kobiety dobrej znajomości własnego ciała, a przede wszystkim dużej dyscypliny, ponieważ badania należy przeprowadzać codziennie, przy zachowaniu określonych warunków. Śluz płodny należy obserwować przez co najmniej pół roku, a badania śluzu powinno się dla pewności kontynuować również po rozpoczęciu stosowania tej metody.

Śluz płodny i jego zadanie

Głównym zadaniem śluzu szyjkowego jest ochrona macicy przed bakteriami i drobnoustrojami, które mogłyby zagrozić młodemu zarodkowi, a tym samym przyszłej ciąży. Kolejną ważną funkcją śluzu jest ochrona i transport plemników, tak aby podczas owulacji doszło do zapłodnienia – ukryte w śluzie plemniki mają większą szansę na przeżycie w drogach rodnych kobiety.
Jak powinno się prawidłowo pobierać śluz szyjkowy? Jedną z metod jest uciskanie czystą, białą chusteczką zewnętrznych narządów płciowych. W ten sposób uzyskuje się śluz z przedsionka pochwy. Innym sposobem jest pobieranie śluzu dwoma palcami – opuszkami dotyka się szyjki macicy i zbiera nagromadzony w tym miejscu śluz. Pobieranie śluzu do obserwacji najlepiej przeprowadzać wieczorem, koniecznie przed oddaniem moczu i przed stosunkiem.

Śluz płodny na co zwrócić uwagę

Na jakość śluzu szyjkowego mają wpływ wszelkie stany zapalne i inne schorzenia narządów płciowych, dlatego takie pomiary powinno się wykluczyć z prowadzonej dokumentacji.
Śluz płodny jest gładki, śliski, jasny i rozciągliwy, a jego konsystencja przypomina kurze białko. Tego typu śluz pojawia się na około sześć dni przed owulacją i jest sygnałem, że powinno się zaprzestać współżycia bez zabezpieczenia, a w przypadku kobiet starających się o dziecko jest informacją, że szanse na zapłodnienie są największe
. W przypadku gdy mamy dni niepłodne szyjka macicy produkuje bardzo małe ilości śluzu, a jego konsystencja jest całkowicie inna – śluz jest lepki, mętny i ma ciemniejsze zabarwienie.

Artykuł znaleziony w google poprzez nastepujące frazy :

  • śluz płodny
  • sluz owulacyjny
  • sluz plodny
  • dni płodne śluz
  • podny luz
  • dni plodne sluz
  • płodny śluz
  • śluz niepłodny
  • śluz płodny i niepłodny
  • plodny sluz