Kalkulator dni płodnych i niepłodnych to aplikacja, za pomocą której można szybko i prosto obliczyć, kiedy wystąpi kolejna miesiączka oraz które dni najbliższego cyklu można określić jako dni  płodne i niepłodne. Kalkulator dni płodnych pozwala na obliczenia poszczególnych faz cyklu stosownie do indywidualnych potrzeb, dlatego jest bardzo użytecznym narzędziem. To, na ile precyzyjne będą wyliczenia kalkulatora, zależy głównie od tego, czy kobieta ma regularne miesiączki. Jeśli bowiem krwawienie miesięczne pojawia się zwykle zgodnie z oczekiwaniami, oznacza to, że cykl miesięczny przebiega za każdym razem w ten sam sposób, a więc wskazanie dni płodnych i niepłodnych jest stosunkowo proste i obarczone małym błędem.

Kalkulator dni płodnych i niepłodnych

Zupełnie inaczej jest w przypadku tych kobiet, których cykle miesięczne trwają raz krócej, raz dłużej. To oznacza, że poszczególne fazy cyklu pojawiają się w różnym momencie i ciężko dokładnie wskazać, kiedy zaczyna i kończy się faza płodna. Kalkulator dni płodnych i niełodnych w takich przypadkach pokazuje znacznie dłuższy okres płodności niż w przypadku kobiet miesiączkujących regularnie, ponieważ uwzględnia te wahania cyklu. Jednak warto pamiętać, że nawet u tych kobiet, które mają okres na czas, mogą się pojawić drobne odchylenia od normy, spowodowane na przykład chorobą, brakiem snu, stresem lub zmianą klimatu.

Kalkulator dni płodnych i niepłodnych główne zastosowanie

Kalkulatora dni płodnych używa się głównie do określenia momentu, w którym najłatwiej będzie zajść w ciążę, znacznie rzadziej natomiast wyliczenia dni płodnych traktowane są jako metoda zapobiegania ciąży. Głównym powodem jest mała skuteczność – brak współżycia w trakcie dni określonych za pomocą kalkulatora jako płodne sprawdza się tylko u niewielkiej części kobiet, w dodatku tylko tych, które mają bardzo regularne cykle. Słaba skuteczność kalkulatora dni płodnych jako metody antykoncepcyjnej wynika z tego, że wyliczenia dni płodnych nigdy nie są w stu procentach pewne – dokładny dzień owulacji można stwierdzić dopiero na początku nowego cyklu, ponieważ pierwszy dzień kolejnej miesiączki oznacza, że minęło 14 dni od jajeczkowania.

 

Obliczenie dni płodnych nie jest skomplikowane i można je nawet wykonać samemu, jednak korzystanie z tego narzędzia jest z pewnością znacznie wygodniejsze i szybsze. Kalkulator dni płodnych i niepłodnych odejmuje po prostu 14 dni od liczby dni całego cyklu, po czym dodaje kilka dni przed i po tej dacie, które uwzględniają zarówno dopuszczalne wahania cyklu, jak i długość życia plemników. Wpisując dane do kalkulatora powinno się wziąć pod uwagę średnią długość cykli miesięcznych, a nie tylko długość ostatniego cyklu.

Średnia długość powinna obejmować przynajmniej sześć ostatnich miesiączek, a im dłuższy będzie ten okres, tym lepsze i dokładniejsze będą wskazania kalkulatora. Niektóre kalkulatory dni płodnych same wyliczają średnią długość cyklu u kobiet, które miesiączkują nieregularnie. Wystarczy wtedy podać dwie dane: najdłuższy i najkrótszy cykl. Siłą rzeczy jednak wyliczenia kalkulatora będą mniej pewne, a okres płodny rozciągnie się nawet na ponad dziesięć dni. Kalkulatory dni płodnych dostępne są w internecie, całkowicie bezpłatnie – wystarczy wpisać do wyszukiwarki internetowej odpowiednie hasło, a pojawi się cała lista wyników i odnośników do kalkulatorów. Wszystkie kalkulatory działają z grubsza tak samo, to znaczy, że trzeba podać długość cyklu miesięcznego oraz datę ostatniej miesiączki. Najwygodniejsze są te kalkulatory dni płodnych, które wyniki pokazują na kalendarzu: poszczególne dni zaznaczone są odpowiednim kolorem, który określa początek miesiączki, dni niepłodne, dni płodne, dzień owulacji oraz pierwszy dzień następnego cyklu. Łatwo też wtedy zobaczyć, że dni płodne obejmują większy przedział czasu niż sama owulacja. Obliczenia kalkulatora można powtarzać każdego miesiąca.

Kalkulator dni płodnych i niepłodnych i jego pochodzenie

Kalkulator dni płodnych, choć sam został wprowadzony stosunkowo niedawno, opiera się na starej metodzie opracowanej na początku XX wieku przez dwóch lekarzy ginekologów: Japończyka Kyusaku Ogino oraz Austriaka Hermanna Knausa. Stąd wzięła się nazwa dla metody tych obliczeń – metoda Ogino-Knausa – którą opracował na podstawie badań obu lekarzy Jan Nikolaus Smulders. Metoda Ogino-Knausa jest do dzisiaj praktykowaną metodą naturalnego planowania rodziny, choć bardzo często zaleca się kobietom równoległe stosowanie innych sposobów określania dni płodnych i niepłodnych, polegających na obserwowaniu własnego ciała w trakcie całego cyklu miesięcznego.

 

Artykuł znaleziony w google poprzez nastepujące frazy :

  • kalkulator dni podnych
  • kalkulator dni płodnych i niepłodnych
  • kalkulator owulacji
  • kalkulator dni płodnych i owulacji
  • dni płodne i niepłodne kalkulator
  • kalendarz dni płodnych i niepłodnych
  • kalendarz dni płodnych
  • kalkulator dni podnych i owulacji
  • dni płodne i niepłodne kalendarz
  • kalkulator owulacyjny