Kalendarz płodności  jest jedną z naturalnych metod zabezpieczenia przed zajściem w ciążę, jednak jej skuteczność oceniana jest bardzo nisko. Największą skuteczność kalendarz płodności ma w przypadku kobiet, które mają regularne miesiączki, ponieważ wtedy wyliczenia dni płodnych i niepłodnych są najbardziej dokładne.

Kalendarz płodności

kalendarz owulacji, kalendarzyk dni płodnych i niepłodnych, kalendarz płodnych dniCzęsto kalendarz płodności czy też kalendarz owulacji w języku potocznym określa się mianem antykoncepcji, jednak według wielu definicji jest to błędne określenie. Według Światowej Organizacji Zdrowia, antykoncepcja to taka metoda zapobiegania ciąży, która nie zmusza do zaprzestania uprawiania seksu, natomiast celem kalendarzyka  jest właśnie zaniechanie współżycia seksualnego w trakcie dni płodnych kobiety. Kalendarz owulacji dni płodnych ma jednak swoje zalety. Przede wszystkim, jest to metoda w stu procentach naturalna, nie ma więc żadnych przeciwwskazań medycznych do jej stosowania, ponadto kalendarzyk nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.
Drugą ważną zaletą jest także jej powszechna dostępność i brak jakichkolwiek kosztów. Kalendarz płodności mogą bowiem stosować wszystkie kobiety w każdym wieku, które tylko potrafią wyliczać swoje dni płodne i niepłodne, a jedynym kosztem z ich strony jest czas poświęcony na obserwację własnego ciała.

Kalendarz płodności – dla kogo ?

Z tego powodu kalendarzyk dni płodnych bardzo często poleca się kobietom żyjących w słabo rozwiniętych krajach świata, gdzie dostęp do nowoczesnej antykoncepcji jest bardzo trudny albo wiąże się z dużymi wydatkami, na jakie nie mogą sobie pozwolić ubogie rodziny. Kalendarz płodności  jest także dobrym rozwiązaniem dla tych par, którym religia albo wyznawany światopogląd zabrania stosowania sztucznych metod zapobiegania ciąży, na przykład tabletek hormonalnych czy prezerwatyw. Stosując kalendarzyk dni płodnych trzeba się jednak liczyć z tym, że ryzyko przypadkowego zajścia w ciążę jest stosunkowo duże. Należy także uwzględnić wszelkie czynniki zwiększające to ryzyko – stresujący tryb życia, nadużywanie alkoholu, częsty brak snu, choroby, infekcje, zmiana klimatu albo strefy czasowej.
Drugim powodem stosowania kalendarza owulacji jest planowanie rodziny. Kalendarzyk ma tutaj pozwolić na dokładniejsze określenie momentu owulacji, a więc dnia, w którym kobieta może zostać zapłodniona. Wyznaczenie dni płodnych pozwoli na zaplanowanie współżycia dokładnie w tym momencie, kiedy szanse na poczęcie są największe. Szczególnie pary, które przez dłuższy czas nieskutecznie starają się o dziecko, powinny spróbować planowanie ciąży właśnie tą metodą.
Zdarza się bowiem, że za brak zapłodnienia odpowiada mała ilość plemników w nasieniu mężczyzny – wydłużenie czasu między kolejnymi stosunkami sprawi, że męskie hormony będą w stanie wyprodukować większą ilość sprawnych plemników, co automatycznie zwiększy szanse na zapłodnienie podczas współżycia w trakcie dni płodnych. Nie jest to jednak regułą, ponieważ u innych mężczyzn to właśnie zbyt rzadkie współżycie prowadzi do pogorszenia jakości nasienia, dlatego w przypadku kłopotów z zajściem w ciążę warto umówić się na konsultacje z lekarzem, który pomoże określić przyczynę tego problemu. Jednym z błędnych założeń przy ustalaniu dni płodnych jest twierdzenie, że przypadają one zawsze w połowie miesięcznego cyklu.
Jest to prawdą tylko wtedy, gdy cykl miesięczny trwa 28 dni, ponieważ owulacja następuje na 14 dni przed miesiączką, co sprawia, że w 28-dniowym cyklu ten moment następuje właśnie w połowie cyklu. W przypadku dłuższych lub krótszych cykli dzień owulacji występuje później bądź wcześniej i każda kobieta powinna to obliczyć indywidualnie dla siebie.

Kalendarz płodności – obliczanie dni płodnych

Obliczenia dni płodnych nie mogą być jednak przeprowadzane tylko i wyłącznie na podstawie jednego, ostatniego cyklu, ponieważ wyliczenia są pewnego rodzaju średnią wyciągniętą z przynajmniej kilku następujących bezpośrednio po sobie cykli. Dotyczy to zwłaszcza tych kobiet, u których miesiączka pojawia się nieregularnie – wtedy każdy dzień opóźnienia albo przyspieszenia należy uwzględnić przy robieniu obliczeń. Najprostszym sposobem na wyliczenie dni płodnych jest odjęcie 14 dni od ilości dni całego cyklu, po czym do uzyskanej liczby dodać trzy dni bezpiecznego zapasu w obie strony. Tym sposobem otrzymujemy siedmiodniowy przedział uznawany za dni płodne. Kobiety, które dobrze znają swój organizm, są w stanie połączyć te wyliczenia z innymi symptomami, które przypisuje się do konkretnej fazy miesięcznego cyklu.

Artykuł znaleziony w google poprzez nastepujące frazy :

 • kalendarz małżeński
 • kalendarz owulacji
 • kalkulator dni płodnych owulacja
 • kalendarz płodności
 • owulacja kalendarz
 • kalendarz malzenski
 • kalendarz dni płodnych i owulacji
 • kalendarz dni płodnych owulacja
 • Kalendarz Płodności Owulacja
 • owulacja kalendarzyk