Kalendarz małżeński jest jedną z naturalnych metod planowania rodziny. Jego wyliczenia opierają się na metodzie Ogino-Knausa, która opiera się na założeniu, że miesięczny cykl u kobiety powtarza się z regularnością co do jednego dnia, a kobieta jest zdrowa i nie cierpi na zaburzenia hormonalne. Według metody Ogino-Knausa można obliczyć fazy płodne i niepłodne dla cykli o różnych długościach.

Kalendarz małżeński

kalendarz małżeński, kalendarzyk małżeński wykresKalendarz małżeński uwzględnia czas życia komórki jajowej kobiety oraz czas życia plemników, co sprawia, że faza płodna i dni płodne przeciągają się z jednego dnia (tyle średnio trwa owulacja) na cztery dni przed i po jajeczkowaniu. Kalendarz małżeński może służyć jako metoda zapobiegania ciąży, chociaż jej skuteczność jest oceniana dość nisko. Przyczyn tej niskiej skuteczności jest kilka. Przede wszystkim, wyliczenia kalendarza małżeńskiego są precyzyjne tylko w przypadku kobiet, które mają idealnie regularne miesiączki, a takie cykle ma dość niewielka grupa pań.
Poza tym, kalendarzyk wymaga dużej dyscypliny ze strony obu partnerów, a do tego zaburzenia hormonalne może wywołać choroba, stan zapalny, stres, brak snu albo zmiana klimatu. Kalendarza małżeńskiego nie powinno się nazywać metodą antykoncepcyjną – według WHO, antykoncepcja jest metodą chroniącą przed ciążą, która nie wymaga rezygnacji z seksu nawet na kilka dni w miesiącu, a stosowanie kalendarzyka opiera się właśnie na wstrzemięźliwości seksualnej podczas dni płodnych. W uproszczeniu można powiedzieć, że dni płodne w cyklu 28-dniowym przypadają na 6-15 dzień cyklu, w cyklu 30-dniowym na 10-19 dzień cyklu, w 31-dniowym na 11-20 dzień, a w cyklu 26-dniowym na 6-15 dzień cyklu.
Gdy kobieta ma nieregularne krwawienia, a długość cyklu w ujęciu rocznym waha się w granicach od 26 do 31 dni, za dni płodne uważa się przedział między 6 a 20 dniem cyklu miesięcznego – przy wyliczeniach początek fazy płodnej wyznacza długość najkrótszego cyklu, a koniec fazy płodnej zamykają wyliczenia na podstawie najdłuższego cyklu. Widać więc wyraźnie, że przy nieregularnych miesiączkach faza potencjalnie płodna wydłuża się na niemal dwa tygodnie, a ten zapas bezpieczeństwa stosuje się dlatego, że nie wiadomo, jak będzie przebiegał kolejny cykl miesięczny.

Kalendarz małżeński – poprawne wyliczenia

Jak poprawnie wylicza się dni płodne w kalendarzyku małżeńskim? Od długości cyklu miesięcznego odejmuje się zawsze liczbę 20, przy czym nie ma znaczenia, ile dni liczy sobie cykl. Ostatni dzień płodny oblicza się poprzez odjęcie 11 od liczby dni cyklu. Ryzykiem dla poprawności wyliczeń kalendarzyka małżeńskiego są także inne czynniki: stan zapalny, gorączka, choroba, bezsenność, nieregularny tryb życia, picie alkoholu, silny stres, zażywanie leków wpływających na gospodarkę hormonalną organizmu, wyjazd do innej strefy czasowej albo klimatycznej. Metodę Ogino-Knausa warto więc wesprzeć innymi naturalnymi metodami planowania rodziny, na przykład obserwacja śluzu szyjkowego albo mierzeniem temperatury.

Kalendarz małżeński dla kogo

Kalendarz małżeński najlepiej sprawdza się w przypadku zdyscyplinowanych kobiet miesiączkujących regularnie, które dokładnie przestrzegają okresów wstrzemięźliwości i dobrze znają swoje ciało. Zaletą kalendarzyka małżeńskiego bez wątpienia jest całkowita nieszkodliwość tej metody, ponieważ nie wiąże się ona z żadnymi skutkami ubocznymi dla zdrowia, a przed jej stosowaniem nie ma żadnych przeciwwskazań natury medycznej. Kalendarzyk jest także dobrą metodą dla osób wierzących, bo jej stosowanie nie wiąże się z łamaniem żadnych zasad światopoglądowych. Kalendarzyk sprawdza się również w przypadku osób ubogich, których nie stać na kupowanie środków antykoncepcyjnych, bądź w przypadku par, które mają utrudniony dostęp do sztucznych metod zapobiegania ciąży.

Kalendarz małżeński – kto nie powinien stosować

Kalendarzyka zdecydowanie nie poleca się kobietom, które lubią spontaniczny seks, mają duży temperament i nie posiadają stałego partnera, ponieważ wtedy przypadkowy seks może się zakończyć nie tylko ciążą, ale również chorobą przenoszoną drogą płciową. Na naturalne metody zapobiegania ciąży powinny także uważać kobiety karmiące piersią oraz kobiety w okresie przedmenopauzalnym, ponieważ wtedy dość często pojawiają się zaburzenia owulacyjne. Decydując się na kalendarz małżeński trzeba pamiętać, że najlepsze wyniki uzyska się wtedy, gdy wyliczenia będą się opierać na wielomiesięcznej obserwacji cykli miesięcznych. Długość cyklu brana pod uwagę przy obliczeniach powinna być średnią z co najmniej pół roku.

 

Artykuł znaleziony w google poprzez nastepujące frazy :

  • owulacja kalkulator
  • dni podne i owulacja
  • kalendarzyk małżeński wykres
  • cykl miesiczkowy wykres
  • kalendarz małżeński wykres
  • kalendarzyk małżeński kalkulator
  • przykładowy kalendarzyk małżeński
  • dni płodne kalkulator dokładny
  • jak obliczyć dni płodne przy nieregularnych cyklach kalkulator
  • kalkulator podnoci