Kalkulator dni płodnych i niepłodnych jako metoda antykoncepcyjna sprawdza się dość słabo i jest zaliczany do mało  skutecznych sposobów zapobiegania ciąży. Kalkulator  dni płodnych i niepłodnych zalecany jest głównie tym parom, które z różnych powodów nie mogą bądź nie chcą stosować nienaturalnej antykoncepcji, takiej jak prezerwatywy, pigułki hormonalne czy wkładki domaciczne.

Kalkulator dni płodnych i niepłodnych

Kalkulator dni płodnych i owulacji jako metoda zapobiegania ciąży opiera się braku współżycia podczas dni uznawanych za dni płodne , jest więc przeciwieństwem metod antykoncepcyjnych, które zezwalają na współżycie, a przed zapłodnieniem chronią w sposób mechaniczny, hormonalny bądź chemiczny. Generalnie kalendarzyka dni płodnych nie powinno się w ogóle zaliczać do metod antykoncepcyjnych, ponieważ zgodnie z definicją, antykoncepcja to takie sposoby zapobiegania ciąży, które nie wymagają od partnerów wstrzemięźliwości nawet w okresie płodnym.

 

Kalkulator dni płodnych i niepłodnych a skuteczność

Skuteczność kalendarzyka dni płodnych jako metody zapobiegania ciąży osłabia także fakt, że tylko mały procent kobiet miesiączkuje regularnie, ponadto zawsze istnieje ryzyko zaburzenia cyklu miesięcznego wskutek choroby, zmiany klimatu, silnego stresu, nadużywania alkoholu. Do tego kalendarzyka dni płodnych nie można zacząć stosować jako zabezpieczenia z dnia na dzień, ponieważ aby dobrze wyliczyć okresy płodne i dni niepłodne  – konieczne jest znanie dokładnych dat miesiączek i długości cykli z okresu co najmniej sześciu miesięcy. Zatem tylko te kobiety, które obserwują swoje cykle przez długi czas, są w stanie wyliczyć, kiedy najprawdopodobniej pojawi się u nich kolejna miesiączka.

Przy wyliczeniach dni płodnych dopuszczalne są niewielkie odchylenia co do długości cyklu, ale to niestety powoduje, że dla większego bezpieczeństwa przedłuża się okres uznawany za płodny – może on trwać nawet dziesięć dni, podczas których konieczne jest całkowite zaniechanie współżycia.

Innymi słowy, kalkulator dni płodnych i niepłodnych jako metodę zapobiegania ciąży powinny stosować tylko te kobiety, które mają regularne cykle, bardzo dobrze znają swoje ciało, potrafią powstrzymać się od współżycia przez kilka do kilkunastu dni każdego miesiąca, oraz te, dla których ewentualna, nieplanowana ciąża nie byłaby problemem. Kalendarzyk dni płodnych zaleca się również tym kobietom, które nie mają dostępu do bardziej zaawansowanych środków antykoncepcyjnych (na przykład w krajach słabo rozwiniętych), bądź tym, które ze względów religijnych lub światopoglądowych nie chcą stosować sztucznej antykoncepcji.

Kalkulator dni płodnych i niepłodnych zalety

Zaletą kalkulatora dni płodnych jest także to, że jako metoda całkowicie naturalna nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Kalendarz dni płodnych znacznie częściej zaleca się tym kobietom, które chcą zajść w ciążę. Jeśli mimo regularnego współżycia bez zabezpieczeń nie dochodzi do zapłodnienia, odbywanie stosunków seksualnych dokładnie w momencie owulacji może zwiększyć szanse na naturalne poczęcie, zatem wiedza, kiedy kobieta jajeczkuje, jest bardzo przydatna i pomocna w zajściu w ciążę.

Dni płodne przypadają zawsze na 14 dni przed pierwszym dniem miesiączki, bez względu na to, czy cykl miesięczny trwa 27 czy 32 dni. Ta rozbieżność sprawia, że nie ma jednego uniwersalnego wzorca dla wszystkich kobiet i u niektórych dni płodne nastąpią zaraz po zakończeniu miesiączki, a u innych kobiet okres płodny zacznie się mniej więcej po dwóch tygodniach. Dni płodne zaczynają się jednak wcześniej, ponieważ do dnia owulacji dolicza się jeszcze trzy dni przed, które uwzględniają długość życia plemników. W przypadku bardzo nieregularnych miesiączek wyznaczenie dni płodnych na podstawie samych wyliczeń staje się dużo trudniejsze, dlatego warto w takiej sytuacji obliczanie dni płodnych wesprzeć dodatkowymi obserwacjami własnego ciała, na przykład obserwacją śluzu albo mierzeniem temperatury.

Te sposoby są dość uciążliwe, ponieważ śluz czy temperaturę należy sprawdzać codziennie, w dodatku w określonych warunkach, ale dzięki takiej dyscyplinie określenie dni płodnych i niepłodnych stanie się dużo bardziej precyzyjne , przeczytaj także artykuł – Śluz płodny . Kalkulator  dni płodnych i niepłodnych jako metoda pomocna w zajściu w ciążę najlepiej skonsultować z własnym lekarzem ginekologiem, który określi, czy przy indywidualnym przebiegu cyklu miesięcznego kalendarzyk będzie najwłaściwszym sposobem na planowanie ciąży. Warto także pamiętać, że kalendarzyk dni płodnych nie jest jedynym sposobem na walkę z niepłodnością i jeśli po kilku miesiącach jego stosowania kobieta nadal nie może zajść w ciążę, konieczna będzie wizyta u specjalisty i ewentualnie podjęcie leczenia.

Artykuł znaleziony w google poprzez nastepujące frazy :

  • kalendarz dni podnych i niepodnych
  • dni plodne i nieplodne
  • kalendarzyk dni płodnych i niepłodnych
  • kalkulator dni podnych i niepodnych
  • dni płodne i niepłodne kalendarzyk