Dni niepłodne stanowią znacznie większą część cyklu miesiączkowego niż dni płodne. W zasadzie można wręcz powiedzieć, że kobieta przez większość życia jest niepłodna, bo dni płodnych, podczas których może dojść do zapłodnienia, tak naprawdę jest bardzo niewiele. Skąd w takim razie tak często biorą się niezaplanowane ciąże? Problemem jest bowiem to, że ciężko jest określić, kiedy występują dni niepłodne, a kiedy te płodne.

 

Dni niepłodne

Dni niepłodne można podzielić na kilka rodzajów. Na samym początku cyklu miesięcznego jest faza niepłodności względnej. Obejmuje ona długość trwania miesiączki, jednak ze względu na to, że u niektórych kobiet miesiączka trwa długo, a cykl jest krótszy niż 27 dni, okres płodny może się zacząć już pod koniec miesiączki, dlatego nazywa się tą fazę względną. W większości przypadków jednak miesiączka oznacza, że kobieta nie jest w stanie w tym momencie zajść w ciążę.
Kolejny okres niepłodności następuje w momencie obumarcia komórki jajowej. Dochodzi do tego zwykle mniej więcej w połowie cyklu. Ta faza niepłodności trwa przeciętnie dwa tygodnie, chyba że doszło do jakichś zaburzeń w procesie hormonalnym. Przez te 14 dni, aż do dnia następnej miesiączki, zapłodnienie jest niemożliwe – jajeczko nie jest już w stanie połączyć się z plemnikami, a następna komórka jajowa dopiero zaczyna się tworzyć.

Dni niepłodne i jego objawy

Podczas dni niepłodnych szyjka macicy przestaje produkować śluz albo jest go bardzo niewiele, jeśli więc będziemy codziennie obserwować swoje ciało, jesteśmy w stanie na podstawie tych objawów stwierdzić, czy jesteśmy w fazie płodnej czy niepłodnej. W trakcie dni niepłodnych zmienia się również ułożenie szyjki macicy i jej kondycja – szyjka „schodzi” lekko w dół i jest twarda w dotyku. Za poszczególne fazy cyklu miesięcznego odpowiadają hormony, których wytwarzanie wiąże się ze zmianami temperatury ciała. Progesteron, pojawiający się w większych ilościach tuż po owulacji, powoduje, że temperatura gwałtownie rośnie, jednak aby dokładnie stwierdzić, kiedy kończą i zaczynają się dni niepłodne, mierzenie temperatury musi odbywać się codziennie.
 

Artykuł znaleziony w google poprzez nastepujące frazy :

  • dni nieplodne
  • dni p³odne